Vlad TEPES - ( kníže Drákula )

11. září 2006 v 15:41 | Black angel ... Lu.c.inka |  Vampírismus

Vlad III. Tepes

(?1431-1476)
"Kníže Dracula"

Vlad III. Tepes, (tepes znamená "nabodávač, narážeč"), též zvaný Vlad Dracula, vládce Vlašského knížectví v letech 1448, 1456-62 a znovu krátce v roce 1476, muž, jehož životní osudy inspirovaly spisovatele Brama Stokera k sepsání jeho románu "Dracula", přichází na svět někdy kolem 1431 v rodině vlašských velmožů.

Když je Vladovi přibližně sedmnáct let, prohlásí se poprvé knížetem - stává se tak poté, co za pomoci tureckých vojenských jednotek obsadí Tirgoviste. Vladova knížecí vláda ale nemá dlouhého trvání - ještě ve stejném roce, kdy se chápe moci, je nucen uprchnout ze země - dalších osm let pak žije většinou v Sedmihradsku a Moldavsku.

Obrat ve Vladově životě začíná v roce 1453, v době, kdy Turci obsazují Konstantinopol a stávají se tak pro balkánský poloostrov ještě větší hrozbou než doposud - pravoslavné Vlašské knížectví, rozkládající se na jihu dnešního Rumunska, pak musí odvádět poplatky jak katolickým Uhrům, tak Turkům: v této době je pak Vlad III. Tepes, jako muž schopný úspěšně čelit Turkům, znovunastolen (v roce 1456) za uherské pomoci na vlašský knížecí stolec.

V čele Vlašského knížectví Vlad III. Tepes vystupuje značně protiturecky, zároveň si ale udržuje odstup od uherských zemí - poté, co se jeho vztahy s Uhry rapidně zhorší (tedy vztahy s uherským králem Matyášem Korvínem), obrátí Vlad svoji pozornost na sedmihradské, tedy uherské, kupce, které dává s celými rodinami, včetně žen a dětí, narážet na dřevěné kůly.

Hned vzápětí vypoví Vlad poslušnost Turkům - odmítne odvádět dohodnutý roční tribut, tedy cosi jako "výpalné", deset tisíc dukátů a pět set chlapců: nato k němu pak Turci vyšlou vyjednavače, který má knížete vlákat do léčky a usmrtit ho - vyjednavačův úkol je ale předem lstí prozrazen a vyjednavač končí jako rodiny sedmihradských kupců - je nabodnut na dřevěný kůl...

Stejný osud pak potkává za Vladovy hrůzovlády tisíce a tisíce tureckých a bulharských zajatců i mnoho Vladových poddaných. Vlad III. Tepes je v čele Vlašského knížectví zvrhlým násilníkem, krutě se chovajícím k zajatcům, sadistou, který s rozkoší mučí a vraždí tisíce zajatců bez ohledu na jejich věk či pohlaví...

Teprve když do Vlašského knížectví přitáhne turecký sultán Mehmed II. Dobyvatel, končí doba Vladovy krutovlády - Vlad prchá do Uher, kde pak stráví celých dvanáct let v domácích vězení, během této doby pak konvertuje ke katolicismu.

Na vlašský knížecí trůn se Vlad III. Tepes vrátí ještě jednou, a to v roce 1476 - jeho návrat souvisí s uherským protitureckým tažením. Jeho vláda je ale krátká, Vlad ještě v roce 1476 umírá - není přitom jisté, zda v boji nebo rukou vraha...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lukas lukas | E-mail | 17. července 2007 v 10:33 | Reagovat

casuky vsichni, ste trapny!!!!!!!!!!!!!!!!! ze lezete na tyhle stranky!!!!!!!! takze vim ze tu jeste  nikdo nebyl a my jako trapaci jediny!!!!!!!!!!

2 Wery Wery | 22. září 2007 v 15:00 | Reagovat

Ahojik! Tyto stránky jsou docela dobrý!Myslím si,že se sem podívá docela dost lidí,takový věci totiž zajímaj docela dost lidí!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama